Zamierzasz kupić używany samochód? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Każdego roku w Polsce dochodzi do tysięcy transakcji, których przedmiotem jest zakup używanego samochodu. Nie ma co kryć, że nabycie auta na rynku wtórnym cieszy się ogromną popularnością ze względu na atrakcyjną cenę. Procedura związana z nabyciem pojazdu wiąże się z pewnymi formalnościami. Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć zanim przystąpi się do poszukiwania samochodu.

Zamierzasz kupić używany samochód?

Większość kierowców jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań musi odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie, a mianowicie, czy interesują ich samochody używane, czy nowe pojazdy prosto z salonu? Jeśli w grę wchodzi auto używane, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie! 

Zakup używanego auta – jak i od kogo?

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem to, że używane auta cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością, która z roku na rok staje się coraz większa. Wszystko za sprawą bardzo dużej liczby ofert prywatnych i nie tylko. Pierwszym z często padających pytań w tym kontekście jest to, gdzie najlepiej szukać auta używane. Jak się okazuje, możliwości jest wiele, w tym warci polecenia sprawdzeni dealerzy, ale również wszelkiego typu portale ogłoszeniowe. W obecnych czasach samochody używane, takie jak choćby popularna i zawsze poszukiwana Skoda Octavia kombi oraz wiele innych marek, można znaleźć online. Każdego dnia w internecie pojawiają się tysiące nowych ofert z całej Polski, a to sprawia, że każdy powinien trafić na pojazd, który spełni jego oczekiwania. Bardzo często trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ znalezienie samochodu, który będzie w atrakcyjnej cenie i jednocześnie jak najlepszym stanie technicznym, nie jest prostym zadaniem.  

Jak sprawdzić stan techniczny używanego pojazdu?

Auta używane na sprzedaż, tanie auta używane – któż z nas nie widział tego rodzaju ogłoszeń? Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego pojazdu, musimy zweryfikować wiele kwestii. Pierwszej selekcji dokonajmy już podczas przeglądania ofert, kierując się zasadą, że im więcej zdjęć oraz informacji w ogłoszeniu, tym lepiej. Jeśli któreś z aut przypadnie nam do gustu, nie warto zwlekać, tylko od razu umówmy się na oględziny i jazdę próbną. Podczas oglądania auta skupmy się nie tylko na aspektach wizualnych i na tym, jak zadbany jest pojazd, ale przede wszystkim kwestiach technicznych takich jak stan nadwozia, silnika, skrzyni biegów, pedałów, układu hamulcowego czy opon. 

Stan prawny auta – co należy wiedzieć? 

Pamiętajmy, że samochody używane w większości przypadków mają dość długą historię, którą warto sprawdzić np. w stosownych bazach po numerze VIN. Jeśli właściciel już na początku wzbrania się przed podaniem takich informacji, powinna zapalić nam się czerwona lampka. Jeżeli mówimy o aspektach prawnych, które należy sprawdzić, to powinniśmy oczywiście zweryfikować własność samochodu. Jak to zrobić? W tym celu wystarczy zapoznać się z umową sprzedaży, którą sprzedający zawarł z poprzednim właścicielem. Dowodem może być także faktura sprzedażowa, o ile oczywiście zawiera wszelkie niezbędne dane osobowe. 

Czy warto kupić używany samochód? 

Jak więc widzimy używane samochody, takie jak m.in. wspomniana już Skoda Octavia kombi, ale także wiele innych interesujących marek, mają oczywiście swoje mocne oraz słabsze strony. Kluczem do sukcesu jest określenie swoich potrzeb, jak i przede wszystkim możliwości finansowych, w tym maksymalnego budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup pojazdu. Sprzedaż samochodów używanych to intratny biznes, dlatego najważniejsze jest to, aby trafić na uczciwego i rzetelnego właściciela, a także właściwie sprawdzić stan pojazdu przed dokonaniem zakupy. W większości przypadków warto podjąć próbę znalezienia używanego pojazdu dostosowanego do naszych wymagań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *