Wielki powrót mody lat 30-tych – wszystko, co musicie wiedzieć plus propozycje fajnych stylizacji

Moda zmienną jest i rzeczywiście zmienia się jak w kalejdoskopie. Można pokusić się o stwierdzenie, że to co było modne wczoraj, następnego dnia może stać się passe. Ale moda ma też jedną zaletę, a mianowicie lubi powracać. Dochodzi wręcz do tego, że modne stają się ubrania o krojach inspirowanych daną dekadą. I tak właśnie nastał wielki powrót mody lat 30-tych. Czas na ten temat dowiedzieć się więcej i poznać propozycje ciekawych stylizacji.

Emancypacja w mniejszej odsłonie

Kobiety przez lata walczyły o równość i przerażające jest to, że nawet w XXI wieku są kraje, gdzie kobiety nie mają żadnych praw. Dosadnym tego przykładem jest Afganistan, gdzie przemoc wobec kobiet jest na porządku dziennym. Jednocześnie nawet tak uciemiężone kobiety starają się walczyć o swoje prawa, nawet, gdy za wszelki przejaw buntu wobec mężczyzn grozi im śmierć. Ale nie żeby Europa była lepsza. Pomyślcie tylko, że w Szwajcarii prawo do głosowania kobiety zdobyły dopiero w 1971 roku. Pamiętajcie, że rolę w emancypacji kobiet miała także moda. Starały się one walczyć choćby o prawo do noszenia spodni, co rzecz jasna łatwo im nie przyszło. Emancypacja rozpoczęła się w XVIII wieku, ale jednak nadal kobiety nie miały wielu praw. Na szczęście co nieco się zmieniło i choćby od 1863 roku we Francji kobiety mogły studiować. A prawo wyborcze udało się wywalczyć w 1920 roku. Wyobraźcie sobie, że w Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze zaraz po odzyskaniu niepodległości i już od 1918 roku mogły głosować. W latach 30-tych kobiety starały się walczyć o swoje prawa także poprzez pracę. Ale dużą rolę odegrała wtedy moda. Otóż ubrania przestały być tylko idealnie kobiece i podkreślające talię. Ale modne stały się również garsonki. Czas przypatrzyć się modzie dłużej.

Moda lata 30-tych – stylowo i nowocześnie

W latach 30-tych kobiety po raz kolejny postawiły się patriarchatowi i postanowiły pójść do pracy. Miały dość zajmowania się domem i dziećmi, lecz chciały wreszcie zrobić coś dla siebie. I moda za takim innowacyjnym stylem życia rzeczywiście miała nadążyć i całkiem dobrze nadążała. Kobiety z chęcią przestały nosić tylko sukienki, ale zaczęły także garsonki. Do tego nosiły eleganckie bluzki, ale i swetry, a zaskoczeniem może być fakt, że nosiły także spodnie. Oczywiście takie kobiety były w mniejszości i często wywoływały tym oburzenie, co bardziej konserwatywnych mężczyzn, ale i kobiet. Jednak nie można powiedzieć, że moda była obła, bo nadal wiele kobiet uwielbiało taliowane żakiety oraz obcisłe sukienki i nawet podkreślano jeszcze bardziej talię za pomocą pasków. A jakie spodnie były wtedy w modzie? Z wysokim staniem, inspirowane modelami męskimi, zatem o prostej i nieco szerokiej nogawce. Najczęściej noszono spodnie w kratę.

A co dziś jest modne?

Jak wiecie moda inspirowana latami 30-tymi znowu jest na czasie. Z tego też powodu bardzo modne stały się taliowane marynarki, ale i spodnie z wysokim stanem typu kuloty. Wiele kobiet wybiera także spódnice midi o dopasowanym kroju. Do tego modne stały się ponownie spódnice plisowane. Zatem można naprawdę świetnie się prezentować w ubraniach inspirowanych tymi latami. Nie zapomnijcie jeszcze, że ważny jest wybór obuwia. Można powiedzieć, że poza mokasynami możecie jeszcze postawić choćby na kaczuszki czy czółenka z paskiem na niskim obcasie. Wiele ubrań możecie przerobić, by nadać im charakteru lat 30-tych. Wystarczy choćby zwęzić marynarkę oversize czy nosić spodnie z wysokim stanem z paskiem, który jeszcze bardziej podkreśli talię. Możecie też uszyć sweterki w stylu lat 30-tych. Tutaj doskonale sprawdzi się dzianina o długim włosie.

Moda przez wielkie „M”

Czas poznać pomysł na świetną stylizację w stylu lat 30-tych. Otóż wybierzcie sweterek z dzianin o długim włosie i skompletujcie go z spódnicą midi o dopasowanym kroju. Koniecznie powinna mieć wysoki stan. Teraz możecie jeszcze dobrać do spódnicy pasek. Pozostaje już tylko wybór obuwia i tutaj jak nic idealnym wyborem będą czółenka z paskiem. Efekt wow gwarantowany. Wasza stylizacja będzie nie tylko modna, ale też maksymalnie elegancka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *