Otwieramy sezon basenowy – jak naprawić basen?

Dni są coraz cieplejsze, a to oznacza, że można już wyciągnąć basen. Oczywiście w wielu przypadkach okazuje się, że jest on uszkodzony. Na szczęście nic straconego. W końcu można go naprawić. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić. Poznajcie najlepsze rozwiązania.

Jak powstają dziury w basenie?

Dziury w basenie mogą powstawać w różny sposób. Jednak najczęściej dochodzi do tego, gdy podłoże jest nieodpowiednio przygotowane. Dlatego też przed ustawieniem basenu trzeba je bardzo dokładnie oczyścić, gdyż w innym przypadku rzeczywiście może dojść do uszkodzeń. Może się też okazać, że zbyt intensywna eksploatacja, czy niewłaściwe rozłożenie bądź przechowywanie także może doprowadzić do powstania uszkodzeń. Nie oznacza to jednak, że nic nie można z tym faktem zrobić. W końcu zawsze można zdecydować się na naprawę. Tutaj sprawdzą się odpowiednie kleje. Profesjonalne kleje także do domu się nadają i rzeczywiście można dzięki nim naprawić nawet basen, a dzięki temu zaoszczędzić. W końcu nie trzeba kupować nowego modelu.

Jak naprawić dziurawy basen?

Dziurawy basen można naprawić samodzielnie, choć oczywiście można też iść na łatwiznę i skorzystać z usług profesjonalistów. Jednak naszym zdaniem lepiej spróbować samodzielnie, tym bardziej że nie jest to ani czasochłonne, ani też trudne. Na pewno nie należy do napraw stosować wszelkiego rodzaju taśm izolacyjnych. Oczywiście taśma zakryje dziurę, ale z drugiej strony basen będzie przeciekać zapewne już po kilku chwilach. Przestrzegamy również przed stosowaniem silikonu. Takie rozwiązanie nie jest efektywne. Za to dobrze sprawdzi się klejenie. Rzecz jasna trzeba postawić na profesjonalne produkty. Można wybrać choćby gotowy zestaw naprawczy do klejenia na sucho. Można także kupić dedykowaną łatę. Jedno i drugie rozwiązanie jest naprawdę efektywne. Jeżeli chcecie zastosować gotowy zestaw naprawczy, to pamiętajcie, że dziurę trzeba zaklejać zawsze od wewnętrznej strony. Do tego reperowanie należy zacząć od przygotowania powierzchni, co oznacza jej dokładne oczyszczenie. Można tutaj wykorzystać delikatny papier ścierny. W ten sposób zmatowi się powierzchnię folii. Alternatywą dla papieru ściernego jest użycie acetonu, jednak pamiętajcie, że jeżeli zastosujecie zbyt dużą ilość, to może dojść do tego, że folia zacznie się rozpuszczać. Gdy folia jest już dobrze oczyszczona, można przejść do dalszej pracy, czyli klejenia. I tutaj zasada jest jedna: łata, jakiej używacie musi być większa od dziury w basenie. Wystarczy teraz przyłożyć łatę i rozprowadzić na niej klej. Profesjonalne kleje znajdziesz w Ataszek.pl. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną ważną radę, a mianowicie dociskając łatę, poczekajcie aż klej się złączy i takie naprawy wykonujcie w miejscach, gdzie jest dobra wentylacja.

Naprawa basenu wypełnionego wodą

Mając duży basen, trzeba liczyć się z tym, że napełnienie go wodą będzie generować dość duże koszty. Jeżeli więc na skutek eksploatacji dojdzie do uszkodzenia powierzchni, to wiadome jest, że nikt nie chce od razu wylewać całej wody. Na szczęście można naprawić basen i nie wylewać wody. Tutaj najlepiej sprawdzą się gotowe łatki ze specjalnej folii. Są one samoprzylepne. Można użyć ich po wewnętrznej, jak i po zewnętrznej stronie folii. Jeżeli Wasz basen jest już napełniony wodą, to przyklejcie łatkę od wewnętrznej strony. Dzięki temu napór wody dociśnie łatkę do folii i w ten sposób uzyska się trwały efekt.

Gdy dziura powstaje na kołnierzu rozporowym?

Jeżeli posiadacie rozporowe baseny ogrodowe, to najczęściej dziura powstaje na dmuchanym gumowym kołnierzu. Jedną z przyczyn takich awarii jest fakt, że bardzo często zdarzają się sytuacje, iż ptaki chcąc napić się wody z basenu, dziobem bądź pazurami rozrywają dmuchany kołnierz. Na szczęście i taką awarię można naprawić. Na początek jednak trzeba zlokalizować dziurę. Wystarczy użyć wody z mydłem. Należy rozprowadzić roztwór na całej powierzchni, a w miejscu gdzie występuje dziura tworzą się pęcherzyki mydlane. Gdy już zlokalizujecie dziurę, wystarczy, że wykorzystacie gotowy zestaw naprawczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *