Bizon rolniczy – czy to już przeżytek czy nadal warto korzystać z tego kombajnu?

Wielu rolników prowadzi swoje gospodarstwa rolne, tak jak robili to ich ojcowie, czy dziadkowie. Cóż, nie ma się co oszukiwać, ma to niewiele wspólnego z nowoczesnością. Wielu rolników korzysta jeszcze ze sprzętów z poprzedniej epoki. Dużą popularnością cieszą się Bizony. Czy są one już przeżytkiem, czy takie kombajny nadal sprawdzają się do pracy na roli?

Bizon – polski kombajn rolniczy

Jeżeli ktoś sądził, że Polska nie może pochwalić się dobrymi maszynami, to jest w błędzie. Otóż jednym z najbardziej znanych modeli maszyn, tyle że żniwnych były Bizony. Są to kombajny rolnicze, które produkowane były od 1970 roku do 2004 roku. Służyły do zbioru rzepaku, kukurydzy, zbóż, słonecznika, a także innych roślin nasiennych. Można pokusić się o stwierdzenie, że Bizon znaczy wytrzymały, stąd chyba nazwa nie jest przypadkowa. Potwierdzeniem tego jest fakt, że nadal w gospodarstwach rolnych wykorzystuje się Bizony i to nawet te z początku produkcji, czyli mające nawet 50 lat. W czym tkwi sekret Bizonów? Można powiedzieć, że Bizony kryją wiele sekretów, a jednym z najważniejszych jest mocny, wydajny silnik. Naprawdę trudno go uszkodzić, stąd też Bizon często określany jest jako prawdziwa legenda polskiej wsi. Te kombajny cieszą się nawet większą popularnością niż maszyny zachodnie, ale z drugiej strony jest to zrozumiałe, bo rzeczywiście zapewniają efektywną pracę, a przy tym łatwo się je prowadzi. Rzadko kiedy ulegają awariom. W razie konieczności części zamienne są bardzo tanie.

Mocny jak Bizon

Przy pracy na wyższych obrotach silnika, wydaje on charakterystyczny odgłos, a można wręcz powiedzieć, że swoisty ryk. Jednak poza głośnością ta maszyna nie ma innych wad. Bizony były eksportowane niemal na cały świat. W dużych ilościach sprzedawane były do Białorusi, Danii, Finlandii, Irlandii, a nawet Pakistanu, Iranu, Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe te sprzęty w wielu gospodarstwach rolnych nadal są wykorzystywane. Bizony posiadają również napęd zwrotny dla zespoły żniwnego oraz nowoczesny napęd nagarniacza. Dla jeszcze większej wygody posiadają bezstopniową przekładnię napędu. Aby sterować pracą maszyny wystarczy tylko korzystać z komputera pokładowego. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć o przestronnej kabinie, która do tego jest wyciszona i wyposażona w wydajny system wentylacji. Dla zwiększenia bezpieczeństwa posiadają dużą przednią szybę.

Czy warto zdecydować się na zakup Bizona?

Jeżeli macie możliwość zakupu Bizona, to nie powinniście się zastanawiać, gdyż naprawdę jest to efektywna maszyna. Oczywiście musicie pamiętać, o tym aby wyposażyć kombajn w mocne opony do Bizona. Powinny być one najwyższej jakości. Musicie wiedzieć że, choć koszt nie jest niski, to jednak warto ponieść taką inwestycję. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że właściwie dobrane opony do Bizona zwiększają efektywność pracy, ale też zmniejszają spalanie paliwa, przez co w rezultacie rolnik może sporo zaoszczędzić.

Bizon czy raczej inny kombajn?

Tak naprawdę wybierając odpowiednie, mocne opony do Bizona można zwiększyć zyski i przyspieszyć pracę. To fakt. Ale czy aby na pewno rolnicy powinni inwestować w Bizony, czy może raczej powinni zdecydować się na kombajny zachodnich marek? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Otóż wszystko zależy od tego, jakimi funduszami dysponujecie. W wielu przypadkach lepiej wybrać starszy, ale sprawdzony sprzęt niż inwestować w nowy, który wymagałby wzięcia wysokiego kredytu. Dodatkowo musicie też wiedzieć, że Bizony są rzeczywiście sprawdzone i wielu rolników już od wielu lat ich używa. Można określić je także mianem niepsujących się. Czasami wymagają drobnych napraw, ale ich serca, to znaczy silnika, niemal nie można uszkodzić. Oczywiście zakup Bizona to także wydatek. Jednak jest on zdecydowanie mniejszy niż zakup zachodniego kombajnu. Naszym zdaniem lepiej zatem postawić na sprawdzonego Bizona. Wystarczy tylko zadbać o jego stan techniczny i dokonywać regularnych przeglądów, a w razie potrzeby wymiany opon do Bizona. Owszem może Bizon pracuje dosyć głośno, ale kabina jest wyciszona więc dla kierowcy i operatora nie ma to znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *